Some random person noted me earlier telling me that 3k per pie is way too overpriced. *looks at sales* I sold one pecan pie at 4k today and 3 apple pies at 3k.
Is it overpriced?
I think not considering the time and AP investment it took to get r6 cooking and all the effort involved. Also there isn't many r6 chefs. I dont' see pie being sold very often. How am I supposed to know if something is too high.
The pies sold insanely fast when I priced them at 2.5k and the profit I received was very little when you take into consideration repair costs (8.4k for full repair from making 10 pies for the sickle alone).
You then have to take into consideration the time and stamina costs for making 10 wheat flours, gathering 10 apples, gathering 10 eggs, 10 bottles of milk, and then 100 gold used to buy 10 sugar to make those pies. Let alone the repair costs of the Cooking Table and Rolling Pin.
/end rant.
I just find it really irritating when people just come out and say 3k per pie is way too expensive without knowing the details and work involved in making these blasted things.
Anyways, what is your guys thoughts on the issue?