This is an archive of the mabination.com forums which were active from 2010 to 2018. You can not register, post or otherwise interact with the site other than browsing the content for historical purposes. The content is provided as-is, from the moment of the last backup taken of the database in 2019. Image and video embeds are disabled on purpose and represented textually since most of those links are dead.
To view other archive projects go to
https://archives.mabination.com
-
TropicalCat wrote on 2011-10-25 14:48
Alright so, My parents gives me 5 dollars every school day for lunch.
Theres 188 school days, 5 times 188 = 900 dollars, for a full school year.
Math teacher just randomly brought this up, thought it was interesting.
-
psyal wrote on 2011-10-25 16:34
Actually, that's 940 dollars
-
Cynic wrote on 2011-10-25 16:35
Quote from psyal;634931:
Actually, that's 940 dollars
Oh god the irony LOL.
But yeah. A little goes a long way.
-
Adelynn wrote on 2011-10-25 16:42
Yeah. Just thinking about how much I spend on food when I'm at school on top of what my parents spend on groceries kind of kills me inside.
-
TropicalCat wrote on 2011-10-25 17:00
Quote from Adelynn;634936:
Yeah. Just thinking about how much I spend on food when I'm at school on top of what my parents spend on groceries kind of kills me inside.
Ikr? x.x
plus I used to get 10k~35k NX each week...
Man shet adds up. ._.
Im so scared to see how much nx i've spent on Mabi+Maple....
Quote from psyal;634931:
Actually, that's 940 dollars
Well i was close.
-
Adelynn wrote on 2011-10-25 17:04
Wow, each week? I spend that maybe once every few months. I'm ready to spend for the Vampire cards, but when I think about how much I've spent on Mabi total that also makes me cringe.
A while ago, I added up the cost of furnishing a house with the basics (including a single television and blu-ray/DVD-player), and it really adds up. Things like refrigerators and washing machines are pretty expensive. Just..eek. And this is all without counting utility bills and other sorts of bills. *_*
-
Zid wrote on 2011-10-25 17:07
Now imagine how the video game industry gets its billions of dollars annually.
-
TropicalCat wrote on 2011-10-25 17:10
Quote from Adelynn;634953:
Wow, each week? I spend that maybe once every few months. I'm ready to spend for the Vampire cards, but when I think about how much I've spent on Mabi total that also makes me cringe.
A while ago, I added up the cost of furnishing a house with the basics (including a single television and blu-ray/DVD-player), and it really adds up. Things like refrigerators and washing machines are pretty expensive. Just..eek. And this is all without counting utility bills and other sorts of bills. *_*
Yeah... On mabi i was a Pay-to-win hoar...
But im glad im back into maple, Less nx needed to have fun... ALOT LESS.
Maple:
Can buy nx clothing that lasts for 90days(What i love to wear adds up to 8k'ish)
Can add invi space into your Invetory(That stays there forever unlike Mabi's extra storage)
Weddings in maple are 25k~30k nx...(But it comes with some benfits)
Running guilds in maple dont cost NX at all thankfully.
-
Adelynn wrote on 2011-10-26 00:10
Quote from Zid;634954:
Now imagine how the video game industry gets its billions of dollars annually.
This is good for me. xD
-
Medusa wrote on 2011-10-26 02:43
my freshman year i got twenty a week for lunch because my schedule was so off i wall i never had time to make lunch. /not a morning person.
but since then, it got better. bagel + tea + cookies or something. aww yeah.
also, school lunches make me cringe. my freshman year was the last year the brought in off-site food, so i ate that. haven't touched it since.
-
Moppy wrote on 2011-10-26 02:44
Step 1: Don't eat
Step 2: ?????
Step 3: PROFIT!
-
TropicalCat wrote on 2011-10-26 03:01
Quote from Moppy;635555:
Step 1: Don't eat
Step 2: ?????
Step 3: PROFIT!
An easy 900+ if i starve myself in school.