This is an archive of the mabination.com forums which were active from 2010 to 2018. You can not register, post or otherwise interact with the site other than browsing the content for historical purposes. The content is provided as-is, from the moment of the last backup taken of the database in 2019. Image and video embeds are disabled on purpose and represented textually since most of those links are dead.
To view other archive projects go to
https://archives.mabination.com
-
aikidospike wrote on 2014-06-16 17:15
How much gold would it take to go from novice catering to mastered buying chocolates 100g each with 2x training ./head blows up from math
-
Friggerton wrote on 2014-06-16 19:45
I trained at 8x during the event and it seemed to take me maybe 300k-400k, but then I was buying chocolate milk which is around 400g each (not knowing about chocolate.) So my guess is that your cost will be similar since you'd be training at 1/4 the training count speed but using 4x cheaper "dishes."
Also the math shouldn't be that hard... just decide how you want to train each rank and know which catering dishes will double count.
-
Syliara wrote on 2014-06-16 19:54
Dont use chocolates, you can utilize inventory space better by going to Annick and buying the 1x1 premade drinks. Idr the costs on those but if anything its not a huge difference and its much more efficient.
-
SlurpTASTY wrote on 2014-06-16 20:16
Quote from Nui;1226180:
Dont use chocolates, you can utilize inventory space better by going to Annick and buying the 1x1 premade drinks. Idr the costs on those but if anything its not a huge difference and its much more efficient.
Those drinks are 3.5x the price of chocolate, using those would ramp up the price from 300k to at least 1mil.
-
Syliara wrote on 2014-06-16 20:25
Quote from SlurpTASTY;1226184:
Those drinks are 3.5x the price of chocolate, using those would ramp up the price from 300k to at least 1mil.
I didnt even pay attention because it was so fast and easy x.x Nonetheless, considering the cost of ranking up other skills and the amount of efficiency from using 1x1 items instead of 2x2 items I would still use drinks.
[S]Go away slurpnasti[/S]
-
Splatulated wrote on 2014-06-16 21:00
can some one give me image guide on what to do in order to make a banquet carpet ?
-
Hyoheki wrote on 2014-06-17 05:09
Having just ranked it with x2 (normal talent bonus) I believe it cost like 300-450k. I track of it roughly. Of course this was buying chocolate milk. And going from rF~r1 (Didn't do master title)
-
Osu wrote on 2014-06-18 13:55
If it still matters at this point.. xD I used Wanst (barley tea, 315g if giant-sided, 1x1 inventory space) and I think he cost me like.. 200k-ish at the 8x rate? I didn't pay 100% attention to the money honestly since it was so fast but xD with them all being 1x1 and pretty cheap like that, I think that's the best way to go :3
-
aikidospike wrote on 2014-06-25 17:46
I mastered catering like 5 days ago o uo thanks for all the inputs and I guess I'll make an image guide for splat and post it in a pm or his ask thread