-
Taycat wrote on 2014-10-18 07:50
Quote from Sebbies;1251402:
Does your family do the usual three meals a day?
When I lived with my family (also five people) we spent about $250-$350 a month on food. Probably 80% of that went into meat and dairy, we always grew our own tomatoes/squash/lettuce/beans/mushrooms/peppers/peas/herbs and spices. Now that I'm living with my girlfriend we spend... $200-$250 a month on food for the both of us.
well dinner is one big meal and through the day we eat breakfast and lunch as we want
-
Irise wrote on 2014-10-19 19:06
My family eat 3 meals a day. We all eat same time breakfast and dinner. Lunch varies as we all have different schedule.
And we have snacks in between. My family spend about £500/mo.
Our Friday nights are not included, so do our occasional Saturday night family dinner. Also, snack are not included.
Therefore my family spend about £700/mo.
-
Campylobacter jejuni wrote on 2014-10-19 19:18
I have no idea. I need about 50-60€ per month for myself, but I eat relatively irregularly, prefer cheaper stuff (not worse stuff, just stuff that is inherently less pricey than filet mignon) and sometimes eat at work. I estimate a regular well-rounded diet for 4 people would be 400€ or more in this region, which has relatively low prices.
-
BobYoMeowMeow wrote on 2014-10-20 23:11
Frugal 'healthy' eating.
In North America, frozen meat and vegetables are your friends.
If you want to cut more, buy whole chicken and use the whole thing instead of cuts.
Rice is inexpensive and full of carbs.
Now if you want a helping hand approach:
Panera Bread and other bakeries give their expired bread(and desserts) to homeless/low income family shelters.
-
Odin wrote on 2014-10-21 20:27
Quote from Taycat;1251314:
i'm curious and would love to see what everyone thinks it costs for...say...a family of 4 to eat for a month
this is going based on how much my family of 4 takes to eat for a month
i'll wait for everyone to give their opinions, i can't wait :D
For 2 people in this area it works out to around $120 per week.
We're basically living on burger helper here, though we do spend about $5 each per week on sodas. Usually its no breakfast, either ramen or canned soup for lunch, and dinner is either spaghetti, burger helper, or mac & cheese.
Food prices suck.
-
Aliyah wrote on 2014-10-22 05:43
I can't say what the costs would be for a family of 4 because I just pay for myself. But I generally go to the grocery store every two weeks and spend $50-60 each time, so about $120-150 per month. I'm not very frugal though. A family of four would probably be a bit more efficient because they can buy in bulk for better savings.
And, It would be awesome if I could grow some of my own vegetables and fruits, but I don't exactly have a good climate.
I find the easiest way to keep costs down is to ignore the over-processed and overpriced prepared foods, and carefully buying in bulk things like rice/pasta, and eating the fruits and veggies that are in season. One thing I like to do is get a whole chicken (my grocery store deli sells a cooked one for a sale price once a week) freeze it right away, and use it throughout the week. I pretty much gave up soda and red meat now that I'm paying for my own groceries, but to honest, I don't miss it.
-
Hanna wrote on 2014-10-22 05:57
Quote from BobYoMeowMeow;1251695:
If you want to cut more, buy whole chicken and use the whole thing instead of cuts.
THIS. Most grocery store butchers will do it for free if you don't want/know how to do it
saved me a shit ton and chicken is like the cheapest (and best) meat
in California I'd buy frozen vegetables, frozen chicken breasts, and a 40lb bag of rice and like a big thing of soy sauce.
$60 a month for both of us (dinner only) and we never got tired of it
we always had eggs and toast for breakfast which we got for free where my boyfriend worked and lunch was almost always sandwiches with lunch meat bought on sale.
clipping coupons became a weekly thing for me and that 50 cent sunday newspaper was a god send.
Disregarding the fact that I was a 24 hour babysitter and I was forced to stay in a tiny closet sized room that was extremely overpriced i was pretty comfortable when it came to food and i was relatively happy
now i live off of ramen and i'm miserable
-
Zekkii wrote on 2014-10-22 09:06
Bulk, store brands, sales, food that expands to a multiple of its size after cooking/contains a hefty amount of water, coupons, and some types of slightly expired food are all your friends. It's also usually cheaper to make things yourself, but that seems to be becoming less true by the minute. A large variety of spices can be a great asset to making your cheap food seem luxurious or new, as well as clever use of your food's byproducts such as liquids.
If you believe the cartoons, you can say you don't have enough money to pay for food while dining out, and they will simply make you wash dishes!
:thumb::full:
-
Taycat wrote on 2014-10-22 12:11
Quote from Hanna;1251785:
THIS. Most grocery store butchers will do it for free if you don't want/know how to do it
saved me a shit ton and chicken is like the cheapest (and best) meat
i'm gonna suggest this to my parents...there's a meat store they go to that's really friendly, i bet they could ask for them to cut a whole chicken if they wanted
-
Osayidan wrote on 2014-10-22 13:49
Cutting up a whole chicken isn't too hard, I'd suggest learning from a video or something for anyone without access to a friendly butcher.
-- sent via mobile
-
Sinned wrote on 2014-10-22 20:00
For food alone, it costed me about $40 per biweek. So maybe around $100 a month? (NYC)
But that's because I shop sales to cut costs, plus carbs/grains are cheap and can last a long time.
-
Kaon wrote on 2014-10-31 23:43
There's 7 people in my house, all over 18, and we spend around.. 300-400 biweekly, so roughly 700 a month.
-
Prague wrote on 2014-11-05 15:59
By myself, i can buy fresh produce, eggs and such for around 25-30 bucks a week. Add in the occasional meats and it probably come out to 140 a month. So aroubd 570 bucks a month if you just multiply that by 4. And thats >very< healthy eating. Would be surprised at the variety and low cost of fresh produce, eggs, milk etc.
-
k1nsoo wrote on 2014-11-08 22:21
usually 15-20 per day